ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16045251
*
nr 1604 5251
GOUACHE
unidentified artist. Signed, portrait of a woman. Image dimensions: 48x30, outer dimensions including frame: 51x33 cm,
Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinnoporträtt. Bildmått: 48x30, yttermått inklusive ram: 51x33 cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday Mars 11 2024
at 18:16:39
- Bid history
Time
Bidder
Bid
8/3 17:34:06
1
Vinnande bud
11/3 18:12:29
1
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kvinna kvinnoporträtt porträttmåleri täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
27 maj at 19:07
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
in two days
27 maj at 20:58
*
GOUACHE
nr 1604 5251
GOUACHE
unidentified artist. Signed, portrait of a woman. Image dimensions: 48x30, outer dimensions including frame: 51x33 cm,
Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinnoporträtt. Bildmått: 48x30, yttermått inklusive ram: 51x33 cm
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday Mars 11 2024 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
8/3 17:34:06 | 1 | Vinnande bud |
11/3 18:12:29 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kvinna kvinnoporträtt porträttmåleri täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
27 maj at 19:07 -
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
in two days
27 maj at 20:58